Obnova vs. rekonstrukcija vs. sanacija zgrada
U čemu je razlika između pojmova i zašto je bitna?
Mnogima se čini da su pojmovi obnova, rekonstrukcija i sanacija istoznačnice, da im je značenje isto, tj. da su međusobno zamjenjivi. Razlog je zbunjenosti jasan — sva se tri pojma odnose na izvođenje radova na postojećoj zgradi, ali ih je potrebno razlikovati jer su, između ostalog, povezan i s različitim zakonskim obvezama.
Pojam obnova podrazumijeva poboljšanje određenih svojstava zgrade. Ovojnice zgrade izložene su oštrim atmosferskim utjecajima i njihova je obnova najčešća — radi se o obnovi pročelja, krovova i zamjeni stolarije. Tijekom obnove česta je i modernizacija postojećih tehničkih sustava ili uvođenje novih. Na primjer moguća je zamjena rasvjete, uvođenje hlađenja i ventilacije, ugradnja obnovljivih izvora energije u zgradu (ili pored nje), ugradnja zamjenskih izvora energije ili zamjena postojećih za energetski učinkovitije. Moguća je i ugradnja ili dogradnja dizala. Naravno, moguće je i unutarnje uređenje zgrade i zamjena zastarjelih električnih instalacija i instalacija vodovoda i odvodnje. Tijekom obnove često je i uklanjanje za zdravlje opasnih materijala ugrađenih u zgradu, kao što je azbest. Cilj je tijekom obnove unaprijediti zgradu ili dio zgrade i tako zadovoljiti aktualne tehničke standarde i zakonsku regulativu. Ipak, sa zakonskog stajališta za obnovu postojeće zgrade nije potrebna građevinska dozvola.
S druge strane, rekonstrukcija zgrade predstavlja preinaku, prenamjenu i moguću dogradnju. Tijekom rekonstrukcije uobičajeno je provođenje zahvata koji bi inače bili provedeni tijekom obnove, ali i promjena rasporeda prostorija, zbog čega je nosivu konstrukciju zgrade potrebno preinačiti ili ojačati. Rekonstrukcijom zgrade utječemo na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za tu zgradu pa je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu.
Riječ sanacija dolazi od latinske riječi sanatio i znači ’izlječenje’ održavanjem, bilo redovitim bilo izvanrednim. Za sanaciju nije potrebna građevinska dozvola.
Projektiranje nove zgrade neusporedivo je u odnosu na projektiranje zahvata na postojećoj zgradi. Znanja i metode koji se koriste za projektiranje novogradnje, tj. za projektiranje zahvata na postojećim zgradama, bitno su različiti. Jedno je sigurno — i rekonstrukcija, i obnova, i sanacija zahtijevaju specijalističko znanje projektantskog tima s naglaskom na poznavanje povijesnih konstrukcija i materijala iz razdoblja u kojem je zgrada građena.
Mi u Planetarisu potpuno smo posvećeni postojećim zgradama i u svakoj zgradi nalazimo potencijal za značajno podizanje njezine vrijednosti!