Ekološki najprihvatljivija zgrada je ona koja je već izgrađena!

U čemu je razlika između gradnje nove zgrade i obnove postojeće zgrade i zašto je bitno obnavljati zgrade?

Obnova postojećih zgrada ekološki je i financijski puno prihvatljivije rješenje od izgradnje novih zgrada. Kod gradnje klasičnim materijalima — poput betona, čelika i opeke — količina ugljikova dioksida koja je ispuštena u atmosferu još tijekom proizvodnje i prijevoza građevinskog materijala na gradilište iznosi otprilike 40 % ukupnih emisija CO2 povezanih sa zgradom — uzevši u obzir izgradnju i upotrebu zgrade tijekom cijelog životnog vijeka. Emisije CO2 u fazi korištenja vezane su uz energiju koju zgrada svakodnevno troši za grijanje, hlađenje, ventilaciju i rasvjetu.

Smanjenje ‘utjelovljenog ugljika’ ugrađenog u zgrade temelj je naše društvene odgovornosti prema budućim naraštajima i razlog zbog kojeg moramo čuvati i podizati vrijednost postojećih zgrada.

Obnova postojećih zgrada, između ostalog, otvara nove grane arhitekture i inženjerstva. Pred projektantima je izazov kako od postojećih zgrada, loših energetskih svojstava, napraviti nešto novo, inovativno, kvalitetno, kako stvoriti prostor u kojem je boravak ugodan i zdrav.

Mi u Planetarisu bavimo se isključivo obnovom i modernizacijom postojećih zgrada. Naše je veliko postignuće činjenica da smo tijekom mnogih godina rada na velikom broju projekata ovladali kompleksnim procesom obnove zgrada, što jamči kvalitetnu obnovu i modernizaciju zgrada, ali i i zadovoljstva naših klijenata. Pozitivan utjecaj na okoliš i na društvo, koji postižemo obnovom zgrada, predstavlja velik izvor zadovoljstva za cijeli naš tim.

Previous
Previous

Što je energetska obnova zgrada i zašto je bitna?

Next
Next

Obnova vs. rekonstrukcija vs. sanacija zgrada