Ovojnice i tehnički sustavi zgrada — kako utječu na energetsku učinkovitost?
Naša su glavna oružja u obnovi postojećeg fonda zgrada podizanje energetskih svojstava njihovih ovojnica i osuvremenjivanje njihovih tehničkih sustava.
Danas svaka nova zgrada u svojoj ovojnici mora imati ugrađenu kvalitetnu toplinsku izolaciju, ali to nije uvijek bio slučaj. Prve suvremene toplinske izolacije počele su se u svijetu javljati tek 1960-ih godina. Usprkos tome, danas u Hrvatskoj samo 15-ak % zgrada zadovoljava važeće propise o toplinskoj zaštiti. Potencijal za obnovu postojećeg fonda zgrada je golem!
Osnovni dijelovi toplinske ovojnice izolirani zidovi, krovovi i podrumi, te kvalitetna vanjska stolarija — ključni su za uštedu energije jer sprečavaju gubitak topline koja se koristi za grijanje zgrade.
Prilikom projektiranja obnove zgrade važan je i izbor materijala koji se koriste za toplinsko izoliranje — oni moraju biti kvalitetni i ne smiju biti štetni za zdravlje. U slučaju požara toplinska izolacija zgrade, pogotovo pročelja, ne smije dovesti do širenja požara i razvoja opasnih plinova.
Tehnički sustavi zgrade primarno služe za grijanje, hlađenje i ventilaciju te pripremu potrošne tople vode. Donedavno je većina energije potrebne za grijanje zgrade nastajala izgaranjem fosilnih goriva poput prirodnog plina i loživog ulja, ali danas se sve više koristimo obnovljivim izvorima energije kao što su dizalice topline, kotlovi na biomasu, sunčevi kolektori i fotonaponski sustavi.
Prilikom izrade projektne dokumentacije ključno je kvalitetno riješiti ventilaciju prostora. Najjednostavnije je rješenje, naravno, prirodna ventilacija —otvaranjem prozora. Međutim, to rješenje s jedne strane nije energetski učinkovito, a s druge ulazak hladnog ili toplog zraka prostor čini neugodnim za boravak.
Koncept energetske učinkovitosti zgrade koji osigurava visoku kvalitetu boravka u prostoru, a koji podrazumijeva dovoljnu količinu svježeg zraka i toplinsku ujednačenost prostora, jest mehanička ventilacija s povratom topline. Ideja je takvog sustava da ovojnica bude maksimalno zabrtvljena, a da potrebnu količinu svježeg zraka dovedemo putem sustava mehaničke ventilacije. Energetsku učinkovitost postižemo dijelom sustava koji osigurava povrat (rekuperaciju) energije jer se tijekom ventilacije gubi samo minimalna količina topline, a većina se energije zadrži.
Ne smijemo zaboraviti važan tehnički sustav koji utječe na uštedu energije i kvalitetu boravka u prostoru — ugrađenu rasvjetu. Kod rasvjete je bitno da bude zdrava u smislu kvalitetnih svjetlotehničkih svojstava i ispravne rasvijetljenosti prostora.
Projekti obnove zgrada nastaju tijesnom suradnjom multidisciplinarnog tima: arhitekata, inženjera građevinarstva, strojarstva i elektrotehnike. Mi u Planetarisu okupljamo profesionalce koji posjeduju visoku razinu tehničkih znanja i iskustava u graditeljstvu, kako bismo osigurali najkvalitetnije moguće rješenje za svaki projekt obnove zgrade, a kojim će biti zadovoljni i naši klijenti, i okoliš, i mi.