Što je energetska obnova zgrada i zašto je bitna?

U posljednje vrijeme često čujemo za ‘energetsku obnovu zgrada’, ali što taj pojam zapravo znači?

Energetska obnova zgrade je cjelovita, duboka obnova zgrade s ciljem podizanja njezinih energetskih svojstava. Takva obnova podrazumijeva povećanje toplinske zaštite ovojnice zgrade — toplinsko izoliranje zidova pročelja, krovova i negrijanih podruma, zamjenu vanjske stolarije, ali i modernizaciju postojećih tehničkih sustava ili uvođenje novih. Također je moguće provesti, npr. zamjenu rasvjete, ugradnju obnovljivih izvora energije za grijanje, zamjenu postojećih sustava energetski učinkovitijima, kao i uvesti ili obnoviti sustave hlađenja i ventilacije, automatizirati upravljanje i sl.

Većina naših zgrada građena je prije nego što su uvedeni prvi tehnički propisi o toplinskoj zaštiti u zgradama u 1980-im godinama, zbog čega često nemaju adekvatnu toplinsku izolaciju. U takvim su zgradama gubitci energije kroz ovojnice veliki, što uzrokuje velike energetske troškove, smanjenje udobnosti boravka u prostoru i zimi i ljeti, te predstavlja rizik za zdravlje. U energetski neučinkovitim zgradama, zbog neadekvatne toplinske izolacije vanjskih zidova, dolazi do pothlađivanja prostora zimi i pregrijavanja ljeti. Unutar takvih prostora javljaju se velike temperaturne neujednačenosti koje izazivaju osjećaj neudobnosti. Zimi je, npr. temperatura pored vanjskog zida ili prozora niža u odnosu na druge dijelove prostorije. Zbog pothlađenih zidova često se susrećemo s pojavom kondenzirane vlage na zidovima, što dovodi do pojave plijesni i predstavlja velik rizik za zdravlje.

Negativan utjecaj energetski neučinkovitih zgrada na okoliš je golem. Zgrade su odgovorne za približno 40 % potrošnje energije i 36 % emisija ugljikova dioksida. Kako bi se negativan utjecaj zgrada na klimatske promjene smanjio, Europska unija revidirala je 2010. i 2018. godine svoju Direktivu o energetskim svojstvima zgrada s ciljem da se broj energetskih obnova zgrada poveća, i da sve nove zgrade budu ekstremno energetski učinkovite.

Osnivanje Planetarisa koincidira s vremenom početka primjene direktive iz 2010. godine i inspirirano je velikom europskom idejom o dekarbonizaciji postojećeg fonda zgrada. Vjerni misiji obnove zgrada s podizanjem njezinih energetskih svojstava osiguravamo da jedna od posljedica svake naše obnove zgrade bude ušteda energije za grijanje od minimalno 50 %. Naš multidisciplinarni tim arhitekata, inženjera strojarstva, građevinarstva i elektrotehnike nalazi veliku motivaciju u ekološkoj i društvenoj vrijednosti obnove zgrada.

Previous
Previous

Projektanti racionalne uporabe energije i toplinske zaštite u zgradama

Next
Next

Ekološki najprihvatljivija zgrada je ona koja je već izgrađena!