Uloga arhitekata u projektima obnove zgrada

Na projektiranju obnove zgrada radi velik broj stručnjaka iz područja tehničkih znanosti, ali arhitekti su ipak jedna od, ako ne i najvažnija, karika u toj priči.

Kada pomislimo na posao arhitekta, rijetko kome pada na pamet pojam ‘obnove zgrada’— uglavnom pomislimo na kreativan posao projektiranja novih zgrada. Naš posao u Planetarisu, međutim, pokazuje da kreativnost nije samo u stvaranju novog, već i u obnovi postojećeg.

Što rade arhitekti tijekom projektiranja obnove zgrada?

Proces kreće snimanjem postojećeg stanja. Od geodeta dobivamo ‘oblak točaka’ (eng. point cloud), u arhivama tražimo izvornu dokumentaciju iz vremena kad je zgrada izgrađena, sve kako bismo dobili osnovne informacije o postojećem stanju. Na terenu provjeravamo geometriju, prepoznajemo slojeve zidova, podova, međukatnih konstrukcija, detektiramo ugrađene materijale i krećemo — crtamo arhitektonsku snimku postojećeg stanja zgrade koju treba obnoviti. Iz tog dokumenta razvija se cijeli projekt.

Slijedi razrada projektnog zadatka — zajedno s investitorom tražimo odgovor na pitanje: Što sve treba obnoviti i poboljšati na zgradi?

Nakon toga konceptualno rješavamo pitanja ugradnje adekvatne toplinske zaštite, integracije novih tehničkih sustava, poboljšanje konstrukcije, kao i pitanja novih mjera zaštite od požara. Rješavamo moguće zatečene probleme s vlagom u konstrukciji, razrađujemo način ugradnje vanjskih prozora i vrata, donosimo odluke o novom izgledu fasade. Sve te stavke pretvaramo u tehničku projektnu dokumentaciju, crtamo tlocrte, poglede na pročelja, presjeke, sheme stolarije i bravarije, crtamo izvedbene detalje… Na kraju izrađujemo troškovnik građevinsko-obrtničkih radova.

Kad je tehnička projektna dokumentacija izrađena, ona investitoru postaje podloga za raspis natječaja kojim odabire izvođača radova. Radovi se izvode nakon potpisivanja ugovora, na temelju tehničke dokumentacije. Mi tijekom izvođenja obavljamo nadzor — tumačimo projektnu dokumentaciju, provjeravamo kvalitetu radova… — sve s ciljem maksimalno kvalitetnog provođenja obnove.

Možemo zaključiti da se kreativnost arhitekata pri projektiranju obnove zgrada očituje u izvrsnosti i inovativnosti kreiranja provedivih tehničkih rješenja, razrađenih do posljednjeg detalja. Sigurni smo da će u budućnosti sve više arhitekata odgovoriti pozivu obnove postojećeg fonda zgrada te da će prepoznati ljepotu i dinamiku tog područja svoje struke!

Previous
Previous

Uloga inženjera strojarstva i elektrotehnike u projektima obnove zgrada

Next
Next

Projektanti racionalne uporabe energije i toplinske zaštite u zgradama